A Népszabadság számolt be arról, hogy Sándor Zsuzsanna kezdeményezésére esetleg együtt fordulnának az Alkotmánybírósághoz (Ab) a bírói testület tagjai.
A Fővárosi Bíróság tanácsvezető bírája a lapnak kiemelte: nem az alkotmányt, hanem azokat a sarkalatos törvényeket kifogásolnák, amelyek a szervezetről és a bírák jogállásáról rendelkeznek majd. Ezekben kell ugyanis rögzíteni a konkrét szabályokat, így ha ott is "a mostani értelmezésnek megfelelően határozzák majd meg" a bírói jogviszony korhatárát, az számukra elfogadhatatlan.
Az új alaptörvény szerint a mostani 70 év helyett a mindenkori öregségi nyugdíjkorhatár vonatkozik majd a bírókra, a hatályos szabályok alapján pedig ez 65 év kellene, hogy legyen. A kormánypártok azonban a bíráknál is érvényesíteni kívánják azt az átmeneti szabályozást, mely szerint az 1952. január 1-je előtt születettek korhatára 62 év, a 65-ös szabály pedig csak 2022-ben válik általánossá. A Fidesz-KDNP tervei szerint tehát már jövőre több mint 200, főként vezető tisztségben dolgozó bírónak kell majd elhagyni a pályát.
A lap információi szerint a Sándor-féle felhíváshoz néhány nap alatt tucatnyian csatlakoztak, és a Népszava is úgy értesült, többeknek megfordult a fejében az efféle jogsegély, és az esetleges "pertársaság". Vannak azonban, akik éppen hogy a kivárást választják, és abban reménykednek, az átmeneti rendelkezésekben lesz majd valamiféle "menekülő út". Sokan pedig, főként akik már betöltötték, vagy még idén betöltik a 62-őt, inkább megkezdik a felmentési idejüket, hogy azt a mai szabályok szerint kitölthessék.
Attól tartanak ugyanis, hogy az átmeneti rendelkezések még a bírák nyugdíjba vonulásának rendjét is drasztikusan megváltoztatják majd. Az azonban forrásaink szerint biztos, hogy miután ez nem szervezeti, hanem egyéni - tehát a bírói jogállásra vonatkozó - kérdés, intézmény nem, csak az egyes személyek, vagy azok csoportja kezdeményezhet majd alkotmányossági vizsgálatot. Emellett a Legfelsőbb Bíróság közigazgatási kollégiuma is léphetne még; a bíróságokra kötelező jogegységi döntés kibocsátásával ugyanis állást foglalhatna a 65 éves korban történő nyugdíjazás mellett.
Forrás. nepszava.hu